Periodontoloji

Periodontoloji, diş eti ve diş destek dokularının sağlığını inceleyen ve bu dokuların tedavisini sağlayan önemli bir diş hekimliği dalıdır. MozaikDent olarak, periodontal hastalıkları teşhis etmek ve tedavi etmek için uzman periodontistlerden oluşan bir ekibe sahibiz. Diş eti iltihapları, diş eti çekilmesi ve kemik kaybı gibi sorunları başarıyla ele alırız. Periodontolojideki uzmanlığımız, hastalarımızın ağız sağlığını korumalarına ve uzun vadeli bir sağlıklı gülümsemeye sahip olmalarına yardımcı olur.

Periodontoloji Tedavilerimiz

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Diş eti hastalıkları genellikle diş yüzeylerinde biriken bakteri plağı, diş taşı gibi sebeplerden kaynaklanan iltihabi bir hastalıktır. Kızarıklık, diş etinde kanama, diş eti çekilmeleri ve diş eti büyümeleri diş eti hastalıklarının belirtileri arasındadır. Diş eti hastalıklarının önlenebilmesi amacıyla düzenli olarak diş taşı temizliği yapılmalı ve hekim kontrolü uygulanmalıdır. Diş eti hastalıklarının başlangıç aşamasında genellikle Faz I dediğimiz diş taşı temizliği ve küretaj işlemleri yeterli olurken, ilerleyen aşamalarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

DİŞ ETİ KANAMASI

Diş eti kanamaları gingivitis dediğimiz hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bakteri plağının sebep olduğu diş eti kanamasının önüne geçebilmek için düzenli olarak diş taşı temizliği yaptırmalı ve düzenli olarak hekim kontrolü uygulanmalıdır. Gerekli oral hijyen sağlandıktan sonra, kanama önemli oranda azalacaktır. İleri seviyede olan vakalarda hekim kontrolünde uygulanan ilaç tedavisiyle desteklenen periodontal tedaviyle, istenilen sonuç elde edilebilmektedir. Bazı durumlarda ise minimal cerrahi işlemlerle bu tür sorunların önüne geçilebilmektedir.

DİŞ ETİ ÇEKİLMELERİ

Sert fırçalama, yetersiz ağız hijyeni, bazı sistemik rahatsızlıklardan kaynaklanan diş eti çekilmeleri, kişilerde estetik rahatsızlığın yanında dişlerde sallanmaya da sebep olabilmektedir. Diş eti çekilmelerini cerrahi olarak tedavi etmek mümkündür. Hastanın ağız içerisinden elde edilen yumuşak doku desteğiyle diş eti çekilmesi olan bölgeye müdahale edilebileceği gibi yapay greftlerle de yumuşak doku desteği sağlanabilmektedir.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

Tükürük salgısı içerisinde bulunan mineraller zamanla diş yüzeylerinde tutunan plakla birleşerek zamanla diş taşlarına dönüşmektedirler. Biriken diş taşları diş eti çekilmelerine ve ilerleyen süreçte kemik kaybına sebebiyet vermektedir. Bu durumun önüne geçmek için düzenli hekim kontrolüyle birlikte diş taşı temizliği yaptırmak gerekmektedir.

PEMBE ESTETİK

Diş eti çekilmeleri, Gummy Smile, diş eti renklenmeleri gibi şikayetleri bulunan hastalara minimal girişimsel işlemlerle pembe diş eti estetiğini sağlamak mümkündür. Hastanın beklentileri ve diş yapısı uygunluğuna göre yapılacak işlemlerle istenilen diş eti estetiğine kavuşmak mümkündür.

DEPİGMENTASYON (DİŞ ETİ RENKLENMELERİ)

Genetik durumlar, sigara kullanımı, bazı travmatik durumlar gibi sebeplerle diş etinde meydana gelen renklenmeleri yapılan çeşitli işlemlerle gidermek mümkündür. Renklenme bölgesinde uygulanan minimal cerrahi işlemlerle ve detaylı klinik muayene ve hastadan alınan detaylı anamnez ile kişiye doğal diş eti görünümü kazandırmak mümkündür. Düzenli yapılan kontrollerle işlemin etki süresini arttırmak mümkündür.

Bize Şimdi Ulaşın

Bize Ulaşın