Pedodonti

Pedodonti, çocuk diş hekimliği olarak da bilinir ve çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Pedodontistler, çocukların diş gelişimini izler, diş çürükleri ve diş eti sorunları gibi pedodontik problemleri teşhis eder ve tedavi ederler. Ayrıca, çocuklara diş sağlığı alışkanlıkları kazandırmak ve korkularını azaltmak için özel eğitim almış uzmanlardır.

Pedodonti Tedavilerimiz

KORUYUCU DİŞ TEDAVİSİ

Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı konusundaki en önemli basamak koruyucu diş tedavileridir. Diş fırçalama alışkanlıkları, flor uygulamaları, fissür örtücüler gibi önleyici tedavilerle çocuklarımızın süt dişleri çıkmaya başladığı andan itibaren çürüklere karşı önlem almak mümkündür. Düzenli yapılan doktor ziyaretleriyle, çocuklarımızın ağız ve diş yapısı gelişimleri kontrol altında tutularak gerekli önlemleri almak mümkündür.

DİŞ HEKİMİ KORKUSU

Günümüzde maalesef çocuk ve yetişkinlerde diş hekimi korkusu görülebilmekte. Geçmiş deneyimlere ve ön yargılardan kaynaklanan bu korku bizi diş hekimine gitmekten alıkoyabiliyor. Çocuklarda görülen bu korkunun önüne geçmek ve gelecekte yaşanabilecek sorunları önceden fark edebilmek adına çocuklarımızı ortalama 1 yaşından itibaren düzenli olarak diş hekimi kontrollerine götürmeliyiz. Konuyla ilgili uzman hekimler tarafından yapılan işlemlerle çocuklarımızın diş hekimi korkusunu yenebilir ve böylece ileride yaşanabilecek sorunların da önüne geçmiş oluruz.

DİŞ ÇÜRÜKLERİ

Ağız içerisinde biriken bakteri plağı, yiyecek artığı gibi sebeplerden kaynaklanan asidik ürünler, diş yapısına etki ederek diş minesinin zamanla aşınmasına sebep olurlar. Bu aşınmalar da zamanla çürüğe neden olmaktadır. Düzenli kontroller ve alınan önlemlerle çürüğü önlemek mümkündür. Verilen oral hijyen eğitimleri sayesinde bakteri plağı oluşumu engellenir ve çürük riski en aza indirilir. Yapılan rutin muayenelerle çocuklarımızın dişlerinde meydana gelen sorunlar önceden tespit edilebilir ve erken müdahale ile diş kayıpları ve çürüklerin önüne geçilebilir.

Bize Şimdi Ulaşın

Bize Ulaşın