Endodonti

Endodonti, dişin iç yapısındaki sorunları teşhis eden, tedavi eden ve koruyan bir diş hekimliği dalıdır. Bu tedavi genellikle diş içi enfeksiyonlar, çürükler veya travma sonucu oluşan hasarları içerir. Endodontistler, kök kanal tedavisi gibi prosedürlerle dişin iç kısmını tedavi eder ve hastaların doğal dişlerini korumalarına yardımcı olurlar.

Endodonti Tedavilerimiz

KANAL TEDAVİSİ

Diş yüzeyinde oluşan kırıklar ya da derin çürük varlığında, ağız içerisindeki bakteriler bu açıklıktan dişin iç kısmında bulunan pulpa dediğimiz yapı içerisine girerek burada çoğalmaya başlar. İlerlemesi durumunda bu bölgedeki bakteriler enfeksiyon ve diş apsesine neden olarak pulpa harabiyetine ve daha ileri durumlarda diş kaybına sebep olabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla kanal tedavisi tercih edilmelidir. Yapılan düzenli kontrollerle çürüğün başlangıç evresinde tespitiyle durum ilerlemeden kontrol altına alınabilir.

KANAL TEDAVİSİ YENİLEME

Daha önce yapılan kanal tedavisinin yetersiz kaldığı, kanal tedavisinin üstündeki restorasyonun sızdırması sonucu kanalın yeniden enfekte olması durumunda yapılan kanal tedavisinin yenilenmesi gerekebilir. Kanal içi dolgu malzemesi çıkarılarak enfeksiyona sebep olabilecek yapılar uzaklaştırılır ve kanal biyouyumlu yeni materyaller ile kapatılır. Doğal diş yapısına uygun estetik materyaller ile üst yapı tamamlanır.

DENTAL APSE TEDAVİSİ

Uzun süre tedavi edilmeyen çürükler ya da dişte kırık çatlak gibi durumlardan kaynaklı olarak pulpa içerisine ulaşan bakteriler iltihaba neden olur. Diş köküne yayılarak bu bölgede şişkinliğe sebep olur. Bazı durumlarda yüz bölgesinde şişkinliğe, şiddetli ağrıya sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda buradaki iltihabi doku uzaklaştırılıp ilgili bölge dezenfekte edilmelidir. Kök kanal tedavisiyle o bölgenin izolasyonu sağlanarak durumun tekrarlanmaması amaçlanır. Düzenli yapılan hekim kontrolleriyle bu gibi hastalıkların önüne geçmek mümkündür.

Bize Şimdi Ulaşın

Bize Ulaşın